Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı

Estetik Gülüş Tasarımı Nedir?

Günümüzde pek çok diş hekimi farklı yöntemler ve materyaller kullanılarak, kişiye özel estetik gülüş tasarımı uygulaması yapmaktadır. Bu uygulamada yalnızca dişlerin değil; diş etlerinin görünümü de oldukça önemlidir. Gülüş tasarımında; dişlerin konumuna göre dudak görünümü değişebilmektedir. Diş pozisyonu ayarlanarak, diş kenarları düzenlenir. Güzel bir gülüş için, diş eti seviyelerinin de uyum içerisinde olması oldukça önemlidir. Diş yamuklukları ve sivrilikleri düzenlenerek, diş yapısı yeniden oluşturulmaktadır. Diş hacminin dengelenmesi ve dişlerin renklerinin açılması ya da beyazlatılması gereklidir. Beyazlatma ve parlatma işlemlerinde, 24 tona kadar beyazlatma yapılabilmektedir.

Estetik Gülüş Tasarımının Amacı Nedir?

Diş renklenmeleri, görünen diş ve diş eti miktarının dengesizliği, diş etlerinin olması gereken hizada olmaması, bir veya birkaç dişin aynı hizada olmaması, eksik diş kaynaklı boşluklar ve yüz ve dudaklardaki çökkünlük estetik gülüş tasarımı için bir problem oluşturur. Dolayısıyla bu problemlerden kurtularak, güzel gülüşlere sahip olabilmek için bu uygulamanın yaptırılması gerekmektedir. Estetik gülüş tasarımındaki amaç; kişilerin yalnızca diş ve diş etlerinin değil; dudak ve yüzün de estetik bir şekilde düzenlenmesidir. Böylece kişiye özel bir gülüş tasarımı elde edilebilir. Kişiye özel gülüş tasarımı için amaçlar doğrultusunda bir tedavi planının oluşturulması son derece önemlidir. Daha sonra da ağız içi ve dışı için gerekli fotoğraflar çekilerek, hedeflerin ne kadarına ulaşılabileceği hakkında konuşulması gereklidir. Hangi uygulamaların gerekli olduğuna karar verilerek, belirlenen hedefler doğrultusunda kişiye özel gülüş tasarımı uygulaması yapılmalıdır.

Estetik Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Yapılacak olan estetik gülüş tasarımı için hasta muayene edilmelidir. Gerekli ise, ilk önce hastaya cerrahi ve ortodontik tedavi uygulanmaktadır. Daha sonra diş etleriyle ilgilenilir. Diş etlerinin seviyeleri düzenlenerek, sağlıklı bir hale getirilmelidir. Renk, boyut, şekil ve pozisyon değişiklikleri yapılabilmektedir. Bunun için beyazlatma işlemleri, tam seramik ya da lamina veneer seramik uygulamaları veya zirkonyum seramik uygulanabilir. Eksik olan dişler, implant veya köprü tedavisi ile tamamlanmalıdır. Diş ve diş etleri güzel bir görünüme kavuştuktan sonra, dudakların simetrisi, duruşu, hatta dolgunluğu da sağlanabilir. Bunun için birtakım küçük müdahaleler yapılabilir.

Hemen İletişime Geç

Randevu Sistemi
Kendinize bir randevu tarihi belirleyiniz. Randevunuz için yetkililerimiz sizinle hemen iletişime geçsin.

Online Randevu

Bize UlaşınRandevu Al
WhatsApp chat