Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma(Bleaching)
Kliniğimizde diş beyazlatma işlemleri pratik şekilde uygulanan ve başarılı sonuçlar elde edilen işlemlerdendir. Diş beyazlatma işlemleri sararan ve rengini kaybeden, lekelenen dişlerin rengini açmak ve daha sağlıklı bir renk elde etmek için uygulanan işlemlerdir.Diş Beyazlatma Tedavileri Nelerdir?Diş beyazlatma tedavileri,

– Ofis tipi diş beyazlatma ( Office bleaching)
– Ev tipi diş beyazlatma ( Home bleaching)
– İçten diş beyazlatma
– Ofis ve ev tipi diş beyazlatma

Ofis Bleaching Nedir?

Ofis bleaching, klinikte doktor tarafından yapılan, seanslar halinde uygulanan diş beyazlatma işlemleridir. Bu işlemlerde bir ışın kaynağı kullanılır ve jeller ile beyazlatma sağlanır.

İşlem aşamaları bir kaç adımdan oluşur. Bu adımlar,

– Bu işlemler, kuru ve temiz dişlere uygulanır. Bu nedenle hastanın dişlerinin temiz ve kuru olduğundan emin olarak seans başaltılır.
– Temiz ve kuru olan dişlerin etlerine özel bir jel sürülür. Bu jel ince fakat koruyucu bir jeldir. Bu jel diş etlerinin ışınlardan etkilenmemesini sağlar.
– Ardından, dişler üzerine, beyazlatılması istenen her noktaya gelecek şekilde jel sürülür. Bu jel bir tabaka halinde fırçalar yardımı ile uygulanır.
– Jel sürümü tamamlandıktan sonra, özel bir ışın dişlere uygulanır.

Bir süre işleme devam edildikten sonra seans tamamlanır ve sürülen jeller diş üzerinden temizleyenerek işlem sonlandırılır.

Ofis Bleaching Nasıl Etki Eder?

Yapılan diş beyazlatmada kullanılan jel özel bir içeriğe sahiptir ve ışın ile dişlere daha iyi nüfuz etmesi sağlanır böylece etkisi arttırılır. Bu şekilde dişlerin rengi açılır ve beyazlatma sağlanır.

Ev Tipi Diş Beyazlatma Nasıl Uygulanır?

Ev tipi diş beyazlatma diğer adı ile home bleaching, ofis bleaching için her seansta vakit bulamayan ve dişlerindeki sararma problemi çok yoğun olmayan hastalarda uygulanan bir beyazlatma işlemidir. Bu işlemde beyazlatma yapacak olan bir plaka ile hasta kendi işlemini kendisi uygular.

Ev tipi diş beyazlatmanın uygulama aşamaları şu şekildedir.

İlk olarak diş doktoruna başvurmak ve diş muayenesi olmak gerekir. Diş muayenesi ile dişlerdeki sararma probleminin derecesi belirlenir. Bu belirlemeye beyazlatma işlemi için gerekli olacak uygulama sayısı ve kullanılacak jel miktarı belirlenir. Dişlerden ölçü ve model alınır. Bu ölçü ve modele uygun olarak özel bir maddeden plaka üretilir. Hastaya üretilen plaka, uygulama jeli verilir ve nasıl uygulaması gerektiği, ne kadar süre ile uygulaması gerektiği tüm detayları ile anlatılır. Bu anlatımlara bire bir uyarak hasta kendi evinde müsait olduğu zaman beyazlatma işlemini gerçekleştirir.

Home bleaching işleminde hazırlanan plaka içine özel jel yeterli miktarda sürülür ve plaka dişlere yerleştirilerek bekletilir. Bekleme süresi ise ışın kullanılmadığı için ofis tipi beyazlatmaya oranla biraz daha uzundur.

Etki mekanizması ofis bleaching ile aynıdır.

İçten Diş Beyazlatma Nedir?

Kanal tedavisi süreceinde ve sonrasında uygulanan kalıcı beyazlatma işlemidir. Bu işlemde dişin içine beyazlatıcı jel bırakılır ve seanslar halinde devam edilerek istenilen beyazlık elde edilene kadar devam edilir. Bu şekilde de beyazlatma sağlanır.

Uygulama şu şekilde yapılır,

– Kanal tedavisi tamamlanırken dolgu ile dişler kapatılmadan önce jel uygulanır ve geçici dolgu uygulanır. Diğer seanslarda geçici dolgudan açılan delikten jel uygulaması devam eder. Bu şekilde diş beyazlatma sağlanır.

Bazen de kanal tedavisi sonrasında dişler sararabilir. Bu durumda dolgu ile kapatılan dişlerin dolgusu ufak bir nokta şeklinde oyulur ve aynı beyazlatıcı jel oyulan noktadan diş içine bırakılır ve beyazlatma sağlanana kadar seanslar halinde işlemler yapılır. Beyazlatma yapıldıktan sonra kalıcı dolgu ile açılan delik kapatılır ve içten diş beyazlatma yapılmış olur.

Ofis ve Ev Tipi Diş Beyazlatma

Bu tedavi şekli diş rengi çok sarı olan ve diş lekelenmesi yoğun olan hastalarda uygulanır. Yoğunlaştırılmış bir tedavi şekli olan ofis ve ev tipi beyazlatmada klinikte doktor tarafında yapılan diş beyazlatma işlemlerine destek sağlamak için ev de de hastanın hazırlanan plakalar ile diş beyazlatma işlemine devam etmesidir. Klinikte hafta bir uygulanacak olan bleaching işlemine ek olarak hasta da seansları ortalayacak şekilde uygulama yapar ve dişlerde yoğun bir etki yaratılarak klinikte başlatılan işlemin etkisi diğer ofis işlemine kadar idame ettirilir. Bu şekilde sonuçlar daha başarılıdır.

Diş Beyazlatma İşlemlerinden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bleaching işlemlerinden sonra, dişlerin sararmasına sebep olan etmenlerden uzak durmak önemlidir. Çünkü yapılan işlemler ömür boyu kalıcı değildir ve olabilecek en uzun şekilde idame ettirilmesi de diş sağlığı için önemlidir. Fakat etkisi geçen diş beyazlatma işlemlerinden sonra diş ve ağız bakımına özen gösterilse de dişler yeniden lekelenmeye başladıysa bleaching işlemleri tekrarlanabilir. Bleaching işlemlerinin etkisini korumak için,

– Dişler diş tipinize uygun olan bir diş fırçası ile günde en az 2 kez fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır.
– Diş ipi kullanılırken dikkat edilmelidir. Diş ipi yanlış kullanıldığı zaman kanamalara ve diş problemlerine sebep olabilir. Bu konu ile ilgili diş ipini doğru kullanım şekilleri doktorunuz tarafından anlatılacaktır.
– Sigara, nargile gibi tütün ürünlerinin kullanımı azaltılmalı, mümkün ise bırakılmalıdır
– Asitli içecekler olabildiğince az tüketilmeli ve kahve gibi diş sararmasına sebep olan içeceklerden sonra mutlaka dişler temizlenmelidir.

Gün içinde iş hayatının yoğunluğundan dolayı her yemekten ve her içecek, tütün ürünü tüketiminden sonra dişleri temizlemek mümkün olmayabilir. Bu nedenle en azından ağız içini bir gargara ile çalkalamak bile dişlerin korunması için destek sağlayacaktır.

Diş Beyazlatma Fiyatları Nelerdir?

Diş beyazlatma fiyatları, fiyatların netliğini değiştirebilecek bir takım kritere göre değişiklik gösterebilir. Bu kriterlerin başındaki dişlerde sararma derecesi gelir. Bu nedenle diş beyazlatma fiyatları diş muayenesinden sonra netleşecektir.

Hemen İletişime Geç

Randevu Sistemi
Kendinize bir randevu tarihi belirleyiniz. Randevunuz için yetkililerimiz sizinle hemen iletişime geçsin.

Online Randevu

Bize UlaşınRandevu Al
WhatsApp chat